Ne yapmalıyım?
12 Ocak 2023

Yetersiz süre ve sıklıkta emzirme, bebeğin doğru pozisyonda emzirilmemesi, memenin yanlış kavranması, meme ucu çatlaklar›, dar giysiler ya da sütyen giyme, emzirme sırasında parmaklar ile süt kanallarına çok baskı yapma sonucunda meme dokusunda harabiyet ve ardından da bakterinin o bölgeye girişi ile meydana gelen mastit ya da halk arasında abse dediğimiz bir durum oluşur. Doktora gitme düşüncesi çok güzel. Çünkü böyle bir durumda bir sağlık çalışanına danışılmalıdır.

Burada önemli olan konu sorunun nedeninin bulunması ve çözümlenmesidir. En önemlisi de bu durumda da emzirilebileceğinin bilinmesidir. Öncelikle süt akışı sağlanmalı ve süt akışının olmamasının nedeni bulunup düzeltilmelidir.

Genelde memeye kötü yerleşme, sıkı kıyafetlerin (bluz, sütyen vb.), baskı yapması, parmakların makas ya da sigara tutuğu dediğimiz tutuşla memedeki süt kanallarına baskı yapması sonucunda süt akışı engellenir. Bunlardan hangisi varsa çözümlenmelidir. Daha sonra sık emzirme, meme ucuna doğru hafif masaj, temiz bir havlu ile ılık yaş pansuman, emzirmenin sağlam taraftan başlatılması ve pozisyon değiştirme uygulanmalıdır. Dinlenme ve stresten uzaklaşma sağlanmalıdır. İlaç tedavisi için yakında bulunan bir Sağlık Ocağı ya da Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezine ya da diğer sağlık kuruluşlarına başvurulmalı ve verilen ilaç tedavisi yanında emzirme sürdürülmelidir. Emzirirken acı oluyorsa süt sağılmalı ancak emzirmeye geri dönülmelidir.