12 Ekim Dünya Artrit Günü
12 Ekim 2022

12 Ekim Dünya Artrit Günü


12 Ekim Dünya Artrit Günü 1996’dan itibaren tüm dünyada romatizma ve kas-iskelet sistemi hastalıkları hakkındaki farkındalığı arttırmak amacıyla kutlanmaktadır.

Artrit eklem iltihabına verilen isimdir. Eklemlerde iltihap sonucunda ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı gelişir. Vaktinde ve doğru tedavi edilmezse eklemlerde oluşan hasara bağlı olarak kalıcı sakatlıklara neden olabilir. Artrit yani eklem iltihabının süresinin uzaması özellikle de altı haftayı geçmesi, yakınmalarının istirahatle artması ya da sabahları yarım saati geçen bir tutukluk olması, beraberinde cilt bulguları, ağız kuruluğu, göz kuruluğu gibi başka organlarla ilgili bulguların da eşlik ediyor olması şikayetlerin daha çok romatizmal bir hastalıkla ilgili olduğunu düşündürmektedir. 

Romatizmal hastalıkların tanısı ne kadar erken konulur ve tedaviye ne kadar erken başlanılırsa başarı o denli yüksek olacaktır. Ankilozan Spondilit (AS), özellikle omurgayı etkileyen, ağrılı, kronik, ilerleyici, sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalıktır. AS’nin 8-45 yaş arası başlayabileceği bilinse de, genellikle 15-30 yaş arası daha sık ortaya çıkmaktadır. AS hastalığının ortaya çıkmasında en önemli faktör genetik yatkınlıktır. AS erken tanısı için sorgulanması gereken hedef kitle 20’li yaşlarda bel ağrısı başlamış, üç aydan uzun süreli bel ağrısı olan hasta grubudur. AS omurganın yanı sıra sıklıkla sakroiliak eklemi (omurganın leğen kemiğiyle yaptığı eklem), daha az sıklıkla kalça ve omuz gibi büyük eklemleri tutar.

Bel ağrısı, oldukça sık görülen, yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra doğrudan (tanı ve tedavi giderleri) ve dolaylı (iş gücü kaybı) ekonomik kayıplar nedeni ile topluma maliyeti yüksek önemli bir sağlık sorunudur. Ağrının kronikleşmesi ile ortaya çıkan sakatlık özellikle gelişmiş ülkelerde iş gücü kaybı ve üretim azalmasını etkileyen en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Bel ağrısı bir aktivite (ağır kaldırma) ya da travma (düşme, çarpma) sonrası başlayabileceği gibi belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. Dünyada yapılan araştırmalar insanların %80’inin hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısı yaşadıklarını ortaya koymuştur. En sık görülen ağrı tipi mekanik bel ağrısıdır.

Mekanik nedenlere bağlı ağrılarından korunmak için;
Her gün düzenli olarak bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizler yapın 
Gerekli durumlarda ağır nesneleri; beli dik pozisyonda tutup, dizleri bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırın
Ayakta uzun süre durmaktan kaçının
Çay ve kahve tüketimini azaltın
Stresle başa çıkma yöntemleri geliştirin
İşiniz gereği oturuyorsanız, yarım saatte bir ayağa kalkıp vücudunuzu esnetin
Sporu yaşam biçiminiz haline dönüştürün. Özellikle yürüyüş ve yüzme bel ağrısını önlemeye en uygun sporlar arasındadır
Yaşınıza uygun kiloda olun. Kilo vermek bel ağrısı riskini azaltır
Uzun süreli bel ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun