14 Kasım Dünya Diyabet Günü "Riskinizi Bilin, Sorumluluğunuzu Bilin"​
16 Kasım 2023

2021-2023 yıllarında “Diyabet Bakımına Erişim” temasının ön plana çıkarıldığı Dünya Diyabet Günü, her yıl diyabet konusundaki farkındalığın artırılması hedefiyle küresel ölçekteki diyabet hastalarını, sağlık çalışanlarını, diyabet savunucularını, uluslararası kamuoyunu ve hükümet kuruluşlarını bir araya getiriyor.

Bu yıl “Riskinizi Bilin, Sorumluluğunuzu Bilin” sloganıyla yürütülen kampanyanın odak noktasında ise tip 2 diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonları geciktirmek veya önlemek yer alıyor. Her 10 yetişkinden 1’inin diyabet hastası olduğu günümüz dünyasında, özellikle alandaki riskleri ve doğru uygulamaları bilmek; önlemeyi, erken tanıyı ve zamanında tedaviyi desteklemek açısından büyük önem taşıyor.

Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından belirlenen “Diyabet Bakımına Erişim” teması aracılığıyla ilgili mevcut stratejik planları en iyi şekilde sürdürmek ve diyabet kampanyasına ilişkin planlama, geliştirme, katılım ve tanıtımı kolaylaştırmak amaçlanıyor.

Dünya çapında diyabet bakımına erişemeyen milyonlarca diyabet hastası, sağlık durumlarını yönetmek ve olası komplikasyonlardan kaçınmak için sürekli bakım ve desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu kapsamda tüm diyabet hastalarının ihtiyaç duydukları ilaç, teknoloji, destek ve bakıma ulaştırılmasının yanı sıra diyabet bakımı ve önleme yatırımlarının artırılması da büyük önem arz ediyor.